TRSM
22 Mart 2018

 

TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ

  Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ilimizde 2011 yılında hastanemize bağlı olarak faaliyete girmiştir. Toplum temelli ruh sağlığı hizmet modelinin çekirdeğini oluşturan toplum ruh sağlığı merkezlerinde amaç ağır ruhsal hastalığı olan hastalara tek tek ulaşarak gerektiğinde ev ziyaretleri yapmak, düzenli takip, tedavi ve rehabilitasyonlarını sağlamak, topluma yeniden kazandırmaktadır. Böylece hastaların hastanede yatarak tedavileri büyük ölçüde azalacaktır.

Şizofreni, Psikotok Bozukluklar, Bipolar Duygu Durum Bozukluğu v.b. hastalıklar, hastaların kendisinin ve bakım veren yakınlarının yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan, uzun süreli tedavi ve özel ilgi gerektiren durumlardır. Bu hastaların tek başlarına hastalıkla mücadele etmek yerine merkezimize yönlendirilerek ya da ekiplerimiz tarafından evlerinde ziyaret edilerek TRSM’ye başvurmaları sağlanır. Sağlık ekibimiz tarafından düzenli takip ve tedavileri yapılır.

Merkezimizde hastalarımıza psikoeğitim, sosyal beceri, resim, müzik, el sanatları gibi uğraşı eğitimleri ve hasta ailelerinde Aile Eğitimi verilmektedir. Hastaların ve ailelerin hastalıkları hakkında bilinçlendirilerek hasta yatışları önemli ölçüde azaltılmaktadır.

Aynı zamanda kendi yaşadığı ortamda rehabilite edilen hastaların kaybettikleri yetilerinin yeniden kazandırılması ve toplumla yeniden bütünleşmeleri sağlanmakta, hastalıkların yıkıcı etkileri önlenmektedir.

Merkezimizde;

1 Psikiyatri Uzmanı (Hafta içi Poliklinik),

8 Hemşire (Bireysel Danışmanlık),

1 Psikolog (Grup Psikoterapi),

1 Ergoterapist (Sosyal Beceri Eğitimi),

Halk Eğitim Merkezinden Farklı Branşlarda Usta Öğreticiler ( Resim, Dikiş Nakış, Uğraşı Terapisi, El Sanatları, Spor, Müzik, Bilgisayar) görev yapmaktadır.

Merkezimizde çay, öğle yemeği ve ulaşım ücretsiz sağlanmaktadır.

  • trsm.JPG
  • trsm2.JPG
  • trsm3.JPG
  • trsm4.JPG
  • trsm6.JPG